Elle Decoration

Elle Decoration

BOĞAZ’A KARŞI CANLANAN HAYALLER
Yeniköy kysndan Boğaz’ izleyen, Laxmi Interiors’n kurucusu İç mimar Pnar Hacraifoğlu imzal modern yal; Mykonos ve Fas’tan izler taşyan boho-chic bahçesi, maskülen ve modern çizgileriyle yaln bir stile bürünen salonu, çat katn kaplayan çok renkli parti alanyla keyif çkarmann bütün aşamalarn içinde (ve dşnda) yaşatyor.
YAPIM: MELDA ONBAŞYAN
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU

Boğaz’n her an renk değiştiren nefes kesici manzarasnn hayata eşlik ettiği Yeniköy’deki evin bahçesi, Laxmi Interiors’n renkli dokunuşlaryla Fas’n egzotizminden ve yunan adalar’nn Bohem ruhundan ilham alyor.
Laxmi Interiors, projelerinde uyuma ve yaşanmşlğa odaklanp mekana o tandk, samimi, scak duyguyu verirken ayn zamanda her baktğnzda yeni bir detay keşfedeceğiniz alanlar yaratma amacyla İç mimar Pnar Hacraifoğlu tarafndan kurulmuş. Sanskritçe bir kelime olan Laxmi, Hinduizm’e ait güçlü bir mantra olan Lakshmi Gayatri mantrasn ve bolluk yaratma enerjisini içeriyor. Hacraifoğlu da hayata geçirdiği projelerdeki en büyük hedefini; bereket, bolluk, başar, erdem ve refah yaşama taşyarak proje sahiplerinin heyecanna heyecan, mutluluklarna mutluluk katmak olarak belirlemiş. Hacraifoğlu ‘Ev projelerinde önemli olan, mimari kurgunun yaşayacak kişiyi yanstmas, yaşadğ yere her girdiğinde ona ayr bir mutluluk getirmesidir. Her gün heyecanla o kapdan içeri girip, mekann ona neler hissettirmesini istiyorsa onlar hissettiriyor olmas Laxmi Interiors için paha biçilmez noktalardan biri.’ diyerek projelerindeki öncelikli amac özetliyor.
Yeniköy’deki yalnn sahibi iç mimarn çok yakn bir arkadaşymş. Daha önce Mimar Emre Coşkun tarafndan tasarlanan evinde, yllar içinde mekan kullanldkça gelişen ihtiyaçlarn çözümlemek için Hacraifoğlu ile bir araya gelmiş ve evle ilgili isteklerini şöyle sralamş; ‘Daha scak ve konforlu bir salon, daha renkli ve farkl keyif köşeleri içeren bir bahçe alan ve çat katnda eğlenceli, sürprizli bir parti alan...’. Pnar Hacraifoğlu çalşmaya giriş katndaki salon ile başlamş. Her detay ince ince düşünerek tüm mekan, bir stilistin bir kişiyi giydirdiği gibi özenle giydirmiş. Ev sahibinin ve mimarn favori renklerinden gri, modern görüntüye katkda bulunan bir unsur. Mermer ve ahşap gibi doğal dokularn kombinasyonu, pirinç ve ayna gibi şltl yüzeyler ve ev sahibinin sanat koleksiyonu mekana istenen ahengi ve karakteri yanstmş.
Salondan bahçeye adm atnca ise daha renkli bir dünya karşlyor. Boğaz’n lacivert sularyla kontrast yapan canl renkli detaylarla giydirilen bahçede ev sahibinin mobilyalar korunarak stil sahibi dokunuşlarla hareketlendirilmiş. ‘Bahçenin Boğaz’n kysndaki köşesinde bir kanepe ve sehpann olduğu, fakat hiç kullanlmayan bir köşe vard. Manzaray en güzel açdan izleyen bu köşeye açk hava şöminesi, etrafna konforlu bir oturma alan planladk. Kilim desenleri, Fas’ anmsatan basklar, Laxmi Interiors tasarm el işi makrame aydnlatmalarla buray farkl bir açk hava yaşam alanna dönüştürdük. Havuz kenarnda ise tik şezlonglar, açk hava koşullarna dayankl renkli yastklar ihtiyaç duyulan scaklk ve konfor hissini tamamlad.’ diyen mimar, evin genelinde bu dokunuşlarn izlerini sürdürmüş.
Evin en eğlenceli alan ise kuşkusuz çat kat. ‘Ev sahibi çat katnda canl müzik ve DJ performanslar eşliğinde arkadaşlarn ağrlayabileceği bir alan yaratmak istiyordu. Daha önce de partiler için kullanlan mekanda ihtiyac karşlayacak bir düzenleme gerekiyordu. Yeni bir sahne ve DJ kabini tasarladk. Neon şkl sonsuzluk aynalar ve üç boyutlu aynalar sürpriz görüntüler verirken yüksek tavan dolduran pirinç aydnlatmay da mekana özel tasarladk. Ev sahibinin Roche Bobois marka Mah Jong kanepesini yeniden değerlendirerek, renkli puflar ve sehpalarla kombinledik.’ diyen mimar bu kattaki mutfağ da partilerde bar hizmeti verebilecek bir alana dönüştürmüş.
Yaln renklerde doğal malzemelerle scak mekanlar oluşturmay seven mimar, bu projede de minimalist stilin soğuk karakterini detaylarla starak her dönem modern ruhunu koruyacak, samimi, ahenkli ve dengeli bir kurgu yaratmş.

NEWSLETTER