HARPER'S BAZAAR

HARPER'S BAZAAR

Yüksek standartlar
Yaşayan alanlar yaratmay hedefleyen iç mimar Pnar Hacraifoğlu’nun mekan ve giyimdeki çizgisini mercek altna aldk.
Ropörtaj: Güneş Uysalefe Fotoğraf: Selin Saral

Dergilerin okurlar üzerinde brakmay arzuladğ bir etki, bir izlenim vardr; belki yeni bir bakş açs kazandrmak, farkl bir yetenekle tanştrmak, doğru seyahat adresini bulmaya yardmc olmak gibi uzayp gidebilir bu misyonlar listesi. Bir de az kişinin bildiği, çalşanlarna kattklar vardr. Merakl doğadan kaynakl,paylaşma ve öğrenmeye duyulan açlklar için dergiler bünyesindekileri binbir çeşit insana, rotaya, yaratc esere sürükler... Pnar Hacraifoğlu da bu açdan değişik bir örnek teşkil ediyor. İzmir Amerikan Lisesi mezunu olan Hacraifoğlu, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nde eğitim alrken iki sene boyunca bir dekorasyon dergisinde yaptğ asistanlk tecrübesiyle iç mimari okumaya karar vermiş. Mezuniyeti sonras The Arts of London Chelsea Üniversitesi’nde İç Mimarlk okumuş ve eğitimi kadar Londra’nn mimari yapsnn onda uyandrdğ yaratc ilham da doğru mesleği bulduğunun işaretleriymiş. Kendi deyimiyle ‘hzn alamayp’ bir de Domus Academy’de İç Mimarlk master’n tamamlamş ve Milano’nun tarihi, sanat, kültürü ve insanlarndan aldğ ilhamla sonunda İstanbul’da kendi iç mimari ofisi Laxmi Interiors’ kurmuş. Hem iç mimari hem de giyimdeki çizgisini home office olarak kullandğ Bebek’teki adresinde keşfettik.
Bir iç mimar olarak ele alrsan, bu mekan renkleri, malzemeleri ve dekoruyla senin hakknda bize neler söylüyor?
Manzara düşkünü olduğum hemen anlaşlyordur, kesin. Her mevsim açk alanda oturmay seven, o sebeple teraslar iç mekan niteliğinde değerlendiren, birbiriyle uyumlu renk tonlarnn hakimiyetini seven, bir eve scaklğn bitki ve kitaplarn verdiğini düşünen birisi olduğumu anlatyor evim. Home office olmas da yaşadğ alanlarda kalabalğ, paylaşm ve hareketi seven biri olduğumu ele veriyor olabilir... Gündüz, toplantlar, akşam, arkadaşlarn ağrlayan evin kalbi gibi duran koskocaman masa bunun diğer bir işareti. Uzun koridor ve şklandrmalar bir sanat sergisindeymiş hissi veriyor, sanata duyduğum ilgiyi gösteriyor... Mermer detaylar ve ahşap doğal malzemeler de hem scağ hem soğuğu sevdiğimi gösteriyor. Son olarak gizli kaplar arkasnda saklanmş odalar mahremiyet ve düzen ihtiyacn simgeliyor diyebilirim.
Farkl profilde karakterlerin ev projelerini üstleniyorsun, her ne kadar sizden bekleneni teslim etseniz de kendinizden bir şeyler de katyorsunuz; imzan hangi detaylardan tanyabiliriz dersin? Laxmi ad ve felsefesi nasl bir iz brakyor sence?
Laxmi Interiors samimi duyguyu kaybetmeden yeni tasarmlar yaratmay hedefleyen bir marka. Projelerde uyuma ve yaşanmşlğa odaklanp, mekana o tandk, scak duyguyu verirken ayn zamanda her baktğnzda yeni bir detay keşfedeceğiniz alanlar yaratmay amaçlyoruz. Benim için öncelikle proje sahibi ile birebir iletişim haline girip, çok iyi bir iş birliği yapmak çok öncelikli. Karakteri, yaşam tarz, istekleri ve ihtiyaçlar, hobileri, fobileri, nelerden hoşlandklar, iş hayat, günlük hayat...Tüm bunlar bir mekann tasarlanmasnda en önem verdiğim noktalardr. İster ev projesi olsun, ister restoran, mağaza veya bir ofis proje alan, bu detaylarn önemi sabittir. Müşterilerle ilişkilerin ve samimiyetin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tüm müşteriler bir şekilde samimi dostum haline geliyor, bu da benim için en değerli şeylerden biri. Hedefim bir nevi, güzel ilişkilerle beni seçen karşma çkan her kişiyle, kendi yaşam tarzlarna göre estetik huzurlu yaşam alanlar yaratmak; hayat standartlarn, huzurlarn, bereketlerini artrmak. Burada da firmamn isminin kuvveti devreye giriyor.‘Laxmi’ Sanskritçe’den gelen bir kelime ve bolluk yaratma enerjisini, Hinduizm’e ait güçlü bir mantra olan ‘Lakshmi Gayatri’ mantrasnn enerjisini içerir. Tekamül, kişisel erdem ve başar için çok kuvvetli bir kelimedir. Hem maddi hem manevi açdan zenginlik ve refah getirdiğine inanlr. Benim de en büyük hedefim, bu bereketi, bolluğu, başar, erdem ve refah tüm yaptğm projelere aktarmak. Onlarn heyecanlarna heyecan katmak, mutluluklarna mutluluk katmak.
Sana tarihten veya güncel ilham veren mimarlar ve eserlerini öğrenebilir miyiz?
Aslnda tarihi yaplardan çok etkileniyorum. O sebeple frsat buldukça yurtdşna seyahate giderim. Sokaklarda gezmek, yeni restoranlara, müzelere, mağazalara gitmek, etrafm incelemek bana ilham verir. Srf mimarlarla snrl tutmazsam eğer; Kelly Hoppen ve onun her şeye yetişebilen enerjisine baylyorum, Mirror Houses’n yaratcs Peter Pichler, Nate Berkus, Tom Dixon ve tüm aydnlatma tasarmlar, Phillipe Starck ve tüm otel ve restoran tasarmlar, Marcel Wanders, Charles & Ray Eames bunlardan birkaç...
Tek cümlede bize değerli bir iç mimari tavsiyesi verecek olsan...
Yaşayan alanlar yaratn ki; siz yokken de sizi hissettirsin.
Böylesi yaratc bir meslektesin, moda tasarmna bakş açn ve moda dünyasyla olan ilişkini nasl tanmlarsn?
Görsel olduğu kadar içerisinde nasl hissettiğinin çok önemli olduğu iki alan. Birinde bir mekan tasarlarken, diğerinde bir kişiyi tasarlyorsun! Bence ikisinde de en önemli konu, kullanlan ürünlerin yaratlacak alan ve kişiyi ne kadar yansttğ. O kişinin o mekan ile veya o kyafet ile ne kadar bütünleştiği.
Mimari ve moda zevklerin arasnda benzerlikler gözlemlediğin oluyor mu? Nasl bir stilin olduğunu düşünüyorsun?
Sade ama detayc düşünülmüş alanlardan yana olmam, moda açsndan da bende etkisini gösteriyor aslnda. Hem mimaride hem modada, siyah kesinlikle vazgeçilmez rengim. Genellikle bir mekan gri, vizon, siyah ve bej gibi natürel renklerle tasarlamay severim. Canl renkleri ise aksesuarlarla, yani detay olarak dokundurmak tercihim olur. Kyafetler için de ayn şekilde düz renk ve sade tasarmlar tercih eder, farkllğ detayda saklarm ya da da tam tersi tek bir dikkat çekici parça taşmay tercih ederim.
Sevdiğin tasarmc ve markalar sorsak... Bu sezon için gözüne kestirdiğin özel bir tasarm var m?
Çok sevdiğim ve başarl bulduğum arkadaşlarm Raisa&Vanessa; onlara şapka çkaryorum, muhteşemler bence. İşlerini zevkle, heyecanla yapyorlar. Hep yenilik peşindeler. Bütün koleksiyonlarn gözüme kestirmiş olabilirim! Off-White bu aralar favorim olabilir, sradş, sert, maskülen tasarmlar, Nike, Supreme ve Converse gibi bir çok marka ile işbirliği harika. En ksa zamanda Nike x Off-White imzal Presto siyah ayakkab ve yine Off-White’a ait jakarl blazer’n dolabma gireceği kesin... AlexanderWang’in‘cool’ duruşuyla bendeki yeri her zaman ayrdr! Yasemin Karagülle ve Zeynep Mayruk da her zaman tercih ettiğim Türk tasarmclardan. Yasemin’in koleksiyonundan da Madonna Lace Black gözüme kestirdiğim bir tasarm. Lol’un tasarmlarna da baylyorum, özellikle denim ve deri ceketlerine; Gisele denim ceketi listemdedir. Projelerden ilk vakit bulduğum an Lol’un showroom’unda bulacağm kesin yine kendimi. Mücevher markasnda ise Ksmet’i tek geçiyorum.
Hayalindeki mimari proje nerede ve kime ait olurdu?
Avusturalya’da,Todd Saunders’a ait olurdu.
2019 için plan ve projelerin?
2019’daki projelerim çok heyecan verici. Hepsi birbirinden güzel değerli müşteriler, hepsi birbirinden güzel projeler. İlk sramzda The Townhouse projemiz var, Suadiye’de tasarladğmz ve şu anda inşaatn yürüttüğümüz restoran-bar projemiz ve Şubat sonunda kaplarn açmay hedefliyor. İzmir’de üç farkl projemiz devam etmekte; biri Japon temal bir plaj projesi, diğeri Yunan konseptli bir taverna ve sonuncusu ise bir villa projesi. Diğer bir projemiz ise Göcek’te. Yazlk mekanlarda projeler yapmak çok heyecan veriyor bize. Ve sonuncusu Cenevre, İsviçre’de; ilk yurtdş projemize bu sene imza atacağz!
 

NEWSLETTER